Spomíname na Ivana Požgaja!

Prešli už štyri roky od náhleho úmrtia Ivana Požgaia, môjho dlhoročného životného partnera, skvelého spolupracovníka v muzikálových inscenáciách, no predovšetkým neúnavného aktivistu bojujúceho za práva gejov a lesieb na Slovensku. Opustil nás náhle, celkom nepripraveným v sobotu 13. mája 2006.

Jeho ťažko choré srdce ho zradilo ani nie 38. ročného.

Do všetkých aktivít, dával svoju hlavu, svoje názory, skúsenosti, presvedčenia a nádeje. Bol to húževnatý nezmar, ktorý nemal pokoja, kým všetko do detailov nepremyslel a nedokončil, niekedy možno drzý a provokatívny, najmä voči novinárom a politikom. Až nepríjemne puntičkársky, pokiaľ išlo o pravidlá spisovného jazyka, nevyspytateľný svojou povahou, inšpiratívny a zároveň výstredný svojimi liberálnymi a nonkonformnými názormi a jedinečným pohľadom na svet.

Mne i všetkým známim, čo ho poznali Ivan nesmierne chýba a nadlho zostane v našich srdciach a myšlienkach. Aj napriek tomu, že som opäť našiel spolupracovníka, priateľa a partnera, ktorý je v mnohom Ivanovi podobný, myšlienky na Ivana tu zostávajú stále a denne.

Ivan bol to originálny človek, ktorému sme sa nestihli za všetko poďakovať.

Marián Vojtek