V USA zrušili zákaz služby homosexuálov v armáde

19.12.2010 18:16

Americký Senát odsúhlasil zrušenie zákazu služby v armáde pre homosexuálov hlásiacich sa otvorene k svojej sexuálnej orientácii.

Washington: Legislatívu už tento týždeň odobrila aj Snemovňa reprezentantov a teraz ju ešte musí podpísať prezident Barack Obama.

Senát hlasoval za zrušenie 17 rokov uplatňovanej zásady "don't ask, don't tell" (nepýtaj sa, nehovor) pomerom hlasov 65-31.

"Skoncovaním s (princípom) 'don't ask, don't tell' už naša krajina nebude viac ukrátená o službu tisícov amerických vlastencov nútených aj napriek rokom príkladnej služby opustiť armádu len preto, že sú gejmi. A tisíce ďalších už viac nebudú musieť žiť v klamstve, aby mohli slúžiť krajine, ktorú milujú," uviedol Obama v oficiálnom vyhlásení pred konečným hlasovaním.

V súlade s doteraz platným zákonom, ktorý umožňuje homosexuálom slúžiť v armáde, ak sa nebudú otvorene hlásiť k svojej sexuálnej orientácii, muselo rady príslušníkov amerických ozbrojených síl opustiť viac než 13.000 mužov a žien. Mnohí z nich dúfajú, že sa budú môcť vrátiť do armády.

Očakáva sa, že Obama legislatívu podpíše na budúci týždeň. Zmena však nenadobudne platnosť okamžite. Prezident a jeho hlavní vojenskí poradcovia musia prehlásiť, že zrušenie zákazu nebude mať negatívny dopad na bojaschopnosť ozbrojených síl. Následne sa pre armádu začne 60-dňové čakacie obdobie.

Zdroj: Reuters, Associated Press

Čítajte viac: https://www.sme.sk/c/5690010/v-usa-zrusili-zakaz-sluzby-homosexualov-v-armade.html#ixzz18ZwjtNeM
Späť